Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Recurs in interesul legii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Recurs in interesul legii

Daca vom analiza prevederile legii procesual penale observam ca se enunta obligativitatea in aplicare a solutiilor pronuntate pe temeiul art.414 indice 2 cpp.In practica totusi aceste decizii sunt preferential considerate obligatorii.Stie cineva DE CE?
de ce nu ati considera asa?
avocat_lasco -Adica?
De ce preferential?Sunt obligatorii.
Conform legii da.Dar ce inseamna legea in Romania de astazi?Este interesanta optiunea exprimata in instante,de orice grad,cu privire la obligativitatea acest ora.In speta Decizia IX din 2005 nici astazi nu se aplica obligatoriu.Jurisprudenta este numai un izvor formal de drept.Iata de ce achiesez la opinia specialistilor prin care in penal cu precadere jurisprudenta sa fin considerata izvor de drept si sa se creeze posibilitatea ca in temeiul unei decizii cu privire la un recurs in interesul legii legiuitorul sa fie obligat la modificarea normei juridice conform dispozitivului acesteia.Ce parere aveti?
Eu nu stiu despre ce vorbiti.
In cazurile mele recursul in interesul legii a contat.
Va reamintesc ca, in baza art 414 indice 2 alin. (3) C pr. pen., dezlegarea data problemelor de drept judecate este obligatorie pentru instante.Este vorba de decizia pronuntata.

avocat Claudiu Lascoschi