Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă neconstitutional
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

neconstitutional

a facut cineva o cerere de neconstitutionalitate a eliminarii apelululi prin legea 202/2010
nici nu are rost - eliminarea caii de atac a apelului sau recursului nu este neconstitutionala si nici contrara CEDO.
Nu este clar ce va decide Curtea Constitutionala.

Nu stiu daca nu cumva ar fi vorba de o inadmibisibilitate.Nu am analizat acest aspect.
De cand nu se prea mai suspenda judecata nu prea ma mai obosesc cu exceptiile de neconstitutionalitate...in penal...

Daca nu este vorba de o inadmisibilitate se poate decide orice...
Eliminarea cailor de atac in respectivele situatii nu cred ca e contrara CEDO. Desi nu e nici vadit neconstitutionala, CCR poate da o interpretare mai larga dreptului de acces la justitie. Cine stie...

Ca raspuns la intrebare, ceva asemanator s-a discutat in Decizia 826/21.06.2011. CCR a examinat formularea data de Legea 202/2010 pentru art. 158 alin 3 din CPC (cel cu eliminarea recursului daca instanta se declara necompetenta) si a hotarat ca eliminarea caii de atac nu este neconstitutionala. Argumentele sunt cele obisnuite. Link decizie [ link extern ]
eumarian, utilizator
Da, de principiu, nu ar parea sa incalce CEDO, dar nici conform cu Conventia nu ar parea sa fie...sub aspectul art. 6 din ea...
Partea cumva curioasa este ca, in procesele penale legiuitorul a instituit apel pentru unele infractiuni si recurs pentru altele, desi este vorba tot de infractiuni...si accesul la justitie se poate considera ca se face in mod diferentiat in functie de infractiune.
Esenta abordarii problemei ar trebui facuta sub aspectul dreptului la aparare intrucat unii inculpati au drepturi mai largi decat altii in ceea ce priveste controlul legalitatii si temeiniciei hotararii.
Exista si posibilitatea ca in functie de argumentele concrete ale avocatiilor in timp sa se ajunga la concluzia de neconstitutiionalitate.Adica se poate respinge exceptia de neconstitutionalitate de cateva ori si apoi sa se admita...
In conditiile in care unele personaje politice invoca exceptia de neconstitutionalitate sansele pot fi mai mari...in raport si de cat de mari sunt acele personaje politice...
Legat de CEDO, privind eliminarea recursului pentru anumite plangeri contraventionale, din perspectiva art. 2 din Protocolul 7 (necesitatea a doua grade de jurisdictie in materie penala) s-a discutat aici www.avocatnet.ro/content/for...

Nefiind condamnabile prin inchisoare, respectivele contraventii sunt infractiuni minore in sensul alin 2 din art. 2, Protocolul 7 la Conventie.

In ce priveste constitutionalitatea, cred ca cele mai mari sanse ar fi din perspectiva dreptului la non-discriminare, avand situatia semnalata in respectivul topic de @andrei_pap87. Exista astazi un dezechilibru intre faptul ca la contraventiile constatate potrivit HCL exista posibilitatea recursului, care nu exista in cazul contraventiilor la legea circulatiei, care par a fi oricum mai grave.

Toate aceste probleme vor ajunge in timp la CCR, pe moment n-a ajuns decat problema amintita de mine mai sus cu art. 158 alin 3 CPC.

eumarian, utilizator