Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt de energie curent electric
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt de energie curent electric

Buna ziua!

Sunt o societate comerciala care are mai multi chiriasi. Pentru fiecare chirias exista montat un contor pasant de citire a consumului. Unul dintre chiriasi a schimbat contorul pasant al societatii mele, fara stirea mea, cu un altul si, in momentul in care l-am deconectat de la curentul electric, s-a rebransat de la reteaua societatii si a consumat in continuare curent.
Intrebarea este: Faptul ca fura de la societate si nu de la furnizorul de energie electrica (Enel) intra sub incidenta infractiunii de furt? Cum trebuie procedat?

Va multumesc
Faceti plangere penala la politie.
Este vorba despre infractiunea de furt ,motiv pentru care puteti formula plangere penala impotriva persoanei presupus vinovata sau sesizati societatea de distribuire a energiei electrice,care dupa constatatrea faptelor, va intreprinde si aceasta denersurile necesare fata de situatia de bransare ilegala si de furt.
Cum s-a debransat si rebransat fara acordul proprietarului ? Banuiesc, ilegal. Formulati plangere penala.
Silvia Renate Mihai , Avocat