Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Vecinul s-a racordat clandestin și consumă curent ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Vecinul s-a racordat clandestin și consumă curent electric pe care îl plătesc eu. Cum pot să recuperez sumele respective?

Am o casa la tara, in care nu locuiesc(nu consum curent electric). Vecinul meu se racordeaza clandestin si consuma curent electric de la mine. Dovada: facturile cu consum, desi eu nu locuiesc acolo. Unde trebuie sa fac plangere penala(furt curent electric)?Cum pot sa recuperez sumele platite de mine,conform facturilor?
Manuela Rășină, administrator
La politie depuneti plangerea penala si probele.
Multumesc!
Unde anume se racordeaza clandestin?..Va descuie usa de la casa si se leaga din tabloul electric? Tre" mentionat unde aveti contorul electric amplasat...sau poate furnizorul va trimite estimari ale unui consum presupus si tre sa confruntati indexul din contoar cu cel de pe factura.si va lamuriti.
Corect. Întâi și întâi, contestați factura de curent. Apoi, daca este real consumul, tot la ei raportați acest branșament ilegal. Mai departe se ocupa ei.
Cu politia nu aveți nici o șansă. Nu pot intra pe proprietatea privată . Faceți plângere degeaba.
Totusi cum se racordeaza? Are acces la vre-o priza si baga un prelungitor pana la el? Sau a modificat instalatia?
Vedeti ca daca aveti aparatura ramasa in priza, aia consuma si fara sa locuiti acolo. Si uitati-va pe factura sa nu vie valori estimate (calculate).