Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... acte necesare pentru a decadea un parinte din ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

acte necesare pentru a decadea un parinte din drepturile parentale

Buna as vrea sa stiu in ce conditii pot da in judecata fostul sot pentru a-l decadea din drepturile asupra copilului pe care il avem in comun;in momentul actual eu si copilul locuim in spania,ar fi posibil sa incep demersurile de aici?Multumesc
Pentru a obtine asa ceva trebuie sa incepeti un proces si sa dovediti ca fostul sot e un “pericol” pentru copil – altfel nu prea aveti vreo sansa. Asadar, acte… eventual certificate medico-legale prin care sa dovediti ca l-a lovit pe copil… Apoi, martori… care sa jure ca respectivul are o influenta total nefasta asupra copilului… Apoi… ancheta sociala a autoritatii tutelare…
Trebuie sa existe motive foarte serioase pentru a "obtine" decaderea din drepturile de parinte...
Mersi mult pentru raspuns,problema e ca noi ne-am despartit in urma cu 8 ani ,dupa divort fostul sot a platit pensia alimentara cand a vrut iar de 5 ani nu plateste nimic si este complet desinteresat de soarta copilului,tinand cont de faptul ca eu sunt singura persoana care se preocupa pentru copil nu am dreptul de a-i pune numele meu de familie?Asta nu se numeste abanbon?Principalul motiv ar fi ca eu am o relatie de aproape 4 ani cu o persoana care isi doreste sa poata infia copilul pentru ca ne dorim sa avem altii si am vrea ca toti sa aiba acelasi nume de familie;imagineaza-ti ca eu am un nume de familie iar copilul altul ....
bea1980 a scris:

Mersi mult pentru raspuns,problema e ca noi ne-am despartit in urma cu 8 ani ,dupa divort fostul sot a platit pensia alimentara cand a vrut iar de 5 ani nu plateste nimic si este complet desinteresat de soarta copilului,tinand cont de faptul ca eu sunt singura persoana care se preocupa pentru copil nu am dreptul de a-i pune numele meu de familie?Asta nu se numeste abanbon?Principalul motiv ar fi ca eu am o relatie de aproape 4 ani cu o persoana care isi doreste sa poata infia copilul pentru ca ne dorim sa avem altii si am vrea ca toti sa aiba acelasi nume de familie;imagineaza-ti ca eu am un nume de familie iar copilul altul ....

Stiamata domna.
Nu este posibil aces lucru nedovedit cu probatorii in sprirtul. prevederilor art.109 c.fam.

In acest sens,dipozitiile art.109 c.fam.este sunt foarte clare.

"Daca dezvoltarea fizica a copilului este primejduita prin felul de exercitare a drepturilor parintesti,prin purtare abuziva sau prin neglijenta grava in indeplinirea indatoririlor de parinte,ori daca educarea,invatatura sau ,invatatura si pregatirea profesionala a copilului nu se face in spirit de devotament pentru Romania,instanta judecatoreasca,la cererea autoritatii tutelare,va pronunta decaderea parintelui din drepturile parintesti........."

Citatul cuprinde prevederile astfel cum sunt inserate in Codul Familiei care nu a suferit modificari din punct de vedere al textului.

Pe de alta parte,daca aveti o hotarare de obligare a tatalui copilului la plata unei pensii de intretinere si acesta nu onoreaza dispozitiile acesteia,pentru neplata cu rea credinta doua luni a prestatie,puteti formula impotriva acestuia ,conform.art.305 c.pen,plangere penala pentru abandon familial.
Pe de alta parte si dvs.incercati sa va preconstituiti probe pentru infierea copilului de catre actualul sot,probabil tatal natural nemanifestandu-si acordul in acest sens
Radu Gabrian, Mediator
1. Avand in vedere "motivele" expuse, nu veti obtine decaderea.

2. Si chiar daca o veti obtine ...nu va serveste la nimic. Parintele decazut din drepturile parintesti pastreaza dreptul de a consimti la adoptia copilului sau.

3. Nu incercati sa va atingeti scopul incepand prin a da cu parul (cererea de decadere). Poate merge cu ...munca de convingere.
Buna,in primul rand vreau sa multumesc pentru raspunsuri(in special pentru rapiditate)in concluzie ar fi inutil sa incerc;mi-am amintit de un raspuns de aici si am ramas cam nedumerita:daca eu am o hotarare definitiva si irevocabila si copilul pus pe pasaport(avea 4 ani cand am plecat)de ce vamesul a amenintat ca nu pot trece granita si a trebuit sa platim 150€?din noiembrie 2005 nu am revenit in tara din cauza asta....si inca ceva ,acum ca romania a aderat la UE nu pot da in judecata de aici pe fostul sot ,tinanad cont ca noi locuim aici?legislagia de aici e asemanatoare cu cea din romania?Multumesc