Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Va rog, o clarificare pentru taxarea TVA !
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Va rog, o clarificare pentru taxarea TVA !

Am cautat pe foarte multe site-uri si forum-uri dar nu am gasit nicaieri ceva concret, care sa zica clar DA sau NU. Problema este in felul urmator:
O persoana juridica (SRL) inregistrata in Romania, platitoare de TVA presteaza servicii ONLINE (inchiriaza spatiu de stocare pe server). Cum se va factura la clienti, in cazul in care acestea sunt persoane fizice din afara UE ? Dar daca sunt din UE ? Daca sunt persoane juridice se schimba cu ceva ?

Am citit articolul legii care reglementeaza TVA`ul , unde scrie ca daca serviciile sunt prestate pe teritoriul Romaniei, atunci se va aplica TVA. Dar in cazul acesta serviciile sunt prestate online , iar spatiul care este inchiriat nu se afla in Romania.
Persoanelor fizice din Romania este clar ca li se va factura cu TVA, dar cum facturez :
a) Persoane fizice rezidente UE
b) Persoane fizice rezidente in afara UE (SUA, China, etc.)
c) Persoane juridice inregistrate in UE
d) Persiane juridice inregistrate in afara UE.

Va multumesc anticipat.

:( am o zi proasta...scuze ..

dar uite un link care ajuta:

[ link extern ]
Ec.Angelica-Ana Pop , Contabil