Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Contract de mandat!-urgent
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Contract de mandat!-urgent

Revin cu problemele mele referitoare la un contract de mandat.
Ce implica neinregistrarea unui contract de mandat, in domeniul asigurarilor, la CSA?
Multumesc
Nu puteti fi autorizat de CSA sa desfasurati activitatea de intermediere asigurari si prin urmare nu puteti primi pe numele dumneavoastra in mod legal un comision pentru politele de asigurare vandute.

Trebuie sa aveti in vedere ca exista si sanctiuni pentru o astfel de practica, consultati prevederile LEGII 162/2009 - privind aprobarea Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 117/2007 pentru modificarea alin. (19) al art. 35 din Legea nr. 32/2000 privind activitatea de asigurare şi supravegherea asigurărilor articolul 39 alineatul (3), după litera c^1) se introduc două noi litere, literele c2) şi c3), cu următorul cuprins:
«c2) amendă aplicabilă oricărei persoane care utilizează denumirile de asigurător, reasigurător, broker de asigurare şi/sau de reasigurare, agent de asigurare sau de reasigurare, subagent sau agent de asigurare subordonat sau derivatele acestora, fără a avea autorizaţie emisă sau fără a fi înregistrată la Comisia de Supraveghere a Asigurărilor, de la 10.000 lei până la 100.000 lei, pentru persoanele juridice, şi de la 5.000 lei la 10.000 lei, pentru persoanele fizice;