avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 203 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Pot sa adaug Cod CAEN 8219 la Cod CAEN 6622?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Pot sa adaug Cod CAEN 8219 la Cod CAEN 6622?

Buna ziua.
Vreau sa stiu daca la infiintarea unei firme SRL,cu activitate principala Cod CAEN 6622 pot sa adaug ca activitate secundara si Cod CAEN 8219?
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 13:29, 10 Decembrie 2013
Legea 32/2000:

Art. 34.
(3) Agentul de asigurare persoană juridică trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:

a) să aibă ca obiect de activitate numai activitatea de agent de asigurare, cu excepţia prevăzută la art. 33 alin. (2);
.......

Art. 35

(5) Orice broker de asigurare şi/sau reasigurare trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:
......
d) să aibă ca obiect de activitate numai activitatea de broker de asigurare şi/sau de reasigurare;
.....


Art. 2. B. Definiţii pentru asigurări şi reasigurări

55. intermediari în asigurări - persoanele fizice sau juridice, denumite în continuare broker de asigurare, asistent în brokeraj, agent de asigurare, subagent sau agent de asigurare subordonat, care desfăşoară activitate de intermediere în asigurări, în schimbul unui/unei comision/remuneraţii, autorizat sau înregistrat în condiţiile stabilite de prezenta lege şi de normele emise în aplicarea acesteia, precum şi intermediarii din statele membre care desfăşoară pe teritoriul României activitate de intermediere în asigurări, conform dreptului de stabilire şi libertăţii de a presta servicii, după caz;


Vedeti aici si Precizări CSA :

[ link extern ]
Ultima modificare: Marți, 10 Decembrie 2013
Ioan Petru Butariu, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adaugare coduri caen refuzat de onrc dyna_dyanna dyna_dyanna Buna ziua M-am intalnit cu o situatie care imi da de gandit.Va rog sa ma lamuriti. Am fost la Registrul Comertului; unde am solicitat sa imi adauge noi ... (vezi toată discuția)
Intermediari in asigurari cosmaliviu1001 cosmaliviu1001 Poţi fi agent de asigurări persoană fizică la o firmă de asigurări şi în acelaşi timp conducătorul unei firme cu activitate de intermediere ... (vezi toată discuția)
Intermediar in asigurari OanaBocancea OanaBocancea Buna ziua, Dorim sa devenim intermediari in asigurari si am inteles ca ne trebuie sa fim inregistrati in RAJ (coduri 6621 si 6622)? Nu stiu exact despre ce ... (vezi toată discuția)