Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... plata daune morale ...nu am venit
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

plata daune morale ...nu am venit

Buna ziua,
In urma cu 2 ani am facut un accident . Urmarile 2 persoane vatamate.
Am fost condamnat la 2 ani si jumatete cu suspendare .
Fiecarei victime trebuie sa-i platesc daune morale si materiale in valoare de peste 50.000 RON in solidar cu asiguratorul.

Cum eu nu am niciun venit, mi se va stabili o rata de plata ???
popadrian87, utilizator
Asiguratorul va plati raportat la valoarea asigurata... restul dvs.
Asta cam ce inseamna?
Inseamna ca si dvs. trebuie sa platiti o parte din acea suma , partilor vatamate.
In cazul in care nu platiti, se va pune in executare sentinta de catre executorul judecatoresc, la cererea partilor vatamate.
In solidar insemanca plateste asiguratoru pt dvs. ( pana la suma asigurata) apoi va recupera de la dvs. Nu aveti venituri se executa bunurile( alesvs, comune)
Ma intreb, daca ati avut o polita RCA valabila la data evenimentului, de ce nu s-au platit daunele de asiguratorul RCA al dv.? In ce priveste plata, de regula asiguratorul accepta plata in rate dar trebuie discutat cu ei.