Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Daune totale RCA ?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Daune totale RCA ?

Buna ziua,
Din nefericire am avut un accident auto fara victime si sunt vinovat de producerea lui. Proprietarul masinii lovite este in curs de a obtine daune totale, plus epava masinii lovite de pe urma RCA-ului meu. Pe langa acest lucru imi mai solicita si mie o suma de bani destul de consistenta, bani pe care eu nu ii am. Conform legii ma poate actiona in instanta ca sa poata solicita daune suplimentare, si daca da, care sunt sansele de a castiga un eventual proces ?????
Multumesc,
Mihai.
daca esti asigurat RCA, asiguratorul va plati daunele materiale si morale in limitele prevazute de lege. nu cred ca aceste limite vor fi depasite deci nu are nici un temei sa iti ceara bani suplimentari.
Conform legii RCA-ul acopera intreaga dauna
Conform legii, nu numai ca nu poate cere sume suplimentare, dar risca sa fie acuzat de intimidare si santaj.
Sa nu platiti nimic si sa nu cedati santajului sau chiar daca va da in judecata. Atata timp cat ati avut o polita RCA valabila la data evenimentului toate daunele rezultate indiferent de natura lor ( materiale, morale, spitalicesti ) vor fi platite de asiguratorul dv in limitele prevazute de lege. Daca va mai ameninta ar fi bine sa-l inregistrati si sa prezentati inregistrarea organelor de politie.
da dar asigurarea mea cica ar fi una "limitata" si diferenta ar trebuii sa o platesc eu asa mi-a spus pagubitul .