Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediul de crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediul de crestere copil

cazul concret: sotul este salariat si este, in acelasi timp, pfa. angajatorul plateste evident cass, pfa-ul-nu. daca am vrea sa obtina indeniz pt crestere copil, poate cumula veniturile salariale cu cele profesionale (sistem real, 16%)? daca da, pfa-ul tb sa plateasca cas si cass?multumesc
Buna ziua,
conform art 257 din L 95/2006, in cazul persoanelor care sunt si salariate si au si venituri din activitati independente, contributia la sanatate se achita asupra tuturor veniturilor realizate. Asta inseamna ca sotului i se retine 5,5% sanatatea de catre angajator, dar obligatia sa ca PFA este sa achite contributia de 5,5% , la casa de asigurari la venitul inscris in decizia de impunere
aha.multumesc.va plati acea cota.la indemniz de crestere a copilului se vor avea in vedere veniturile salariale si cele obt din activitatea independenta?
Indemnizatia de crestere a copilului nu are nici o legatura cu contributia la sanatate. Aceasta indemnizatie se obtine daca s-au obtinut venituri impozabile in intreg ultimul an dinaintea nasterii copilului. Iar pentru calculul ei se iau in considerare si salariul si veniturile obtinute din activitatea independenta.