Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA - contributii obligatorii
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA - contributii obligatorii

Ce contributii sunt obligatorii?-sanatate/somaj/pensie/etc

Multumesc!
In cazul PFA sunteti obligat sa platiti CAS(pensie), CASS( sanatate) iar asigurarea de somaj este optionala. Asta daca nu sunteti angajat cu carte de munca in alta parte. Daca sunteti angajat platiti numai CASS obligatoriu.
Multumesc mult!
Si daca sunt in somaj si imi fac un PFA, atunci ce contributii mai trebuie sa platesc?
Multumesc.
Nu aveti obligatia de a plati CAS (contributia in sistemul public de pensii).
Platiti contributia la sanatate CASS).
trope_doi, utilizator
m-am inregistrat ca pfa si as vrea sa stiu care sunt taxele pe care trebuie sa le platesc penru a beneficia de indemnizatia de 85 % de crestere copil cat si de concediu medical de 126 de zile. mentionez ca am si carte de munca la o firma cu 2 ore.multumesc