Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cand intra in vigoare noua lege a Concediilor ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cand intra in vigoare noua lege a Concediilor Medicale?Ce drepturi mai avem atunci?

Ce drepturi mai avem?Nu mai avem voi sa ne imbolnavim?Ce trebuie sa facem cand suntem supusi unor amenintari de catre angajator atunci cand suntem in CM?Sau cand exista deja un conflict de munca
Ordonanta de Urgenta nr. 36/2010 pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate a fost publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, Nr. 268, din 26 aprilie 2010.

OUG 36 aduce modificari minore fata de varianta anterioara 158/2005.
Nu va impacientati, nu inseamna ca nu mai are nimeni dreptul in tara asta sa se imbolnaveasca. Si pana acum, abuzurile din partea angajatorilor se intamplau pe fondul ingnorantei angajatilor si a necunoasterii drepturilor si obligatiilor lor. Si de acum inainte, la fel va fi.
OUG nr. 36/2010 pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate a fost publicata in M.Of. al Romaniei, Partea I, Nr. 268, din 26 aprilie 2010.

Actul normativ prevede:
- verificarea prezentei asiguratilor aflati in incapacitate temporara de munca la adresa de domiciliu sau la resedinta indicata se efectueaza de catre platitorii de indemnizatii, insotiti, daca este cazul, de un reprezentant al politiei, avandu-se in vedere programul individual de recuperare recomandat de catre medicul specialist;

- cresterea cuantumului amenzilor pentru cei care nu respecta prevederile legale in acordarea concediilor medicale: refuzul nejustificat de plata a indemnizatiilor, calculul si plata eronate a acestora se vor sanctiona cu amenzi cuprinse intre 2.500 lei si 5.000 lei, dublu fata de cuantumul prezent.

- eliberarea certificatelor de concedii medicale cu nerespectarea prevederilor legale in vigoare se va sanctiona cu amenzi cuprinse intre 5.000 lei si 10.000 de lei. Reprezentantii caselor de asigurari de sanatate vor avea obligatia de a verifica modul de eliberare a acestor certificate.

- prelungirea concediului se va putea face incepand cu a 61-a zi, fata de cea de-a 91 zi cum era prevazut in legislatia veche. Concediul se va putea prelungi de catre medicul specialist pana la 183 de zile, cu aprobarea medicului expert al asigurarilor sociale.

In OUG nr. 36/2010 se mentioneaza ca certificatele de concediu medical eliberate pana la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta se depun la casele de asigurari de sanatate in termen de 90 de zile de la intrarea in vigoare a ordonantei de urgenta.
OUG a fost adoptata in sensul prevederii abuzurilor facute de catre unii angajati prin luarea unor c.m. fictive .

Ordonanţa de urgenţă intră în vigoare numai după depunerea sa spre dezbatere în procedură de urgenţă la Camera competentă să fie sesizată şi după publicarea ei în Monitorul Oficial al României.
Camerele, dacă nu se află în sesiune, se convoacă în mod obligatoriu în 5 zile de la depunere sau, după caz, de la trimitere.
Dacă în termen de cel mult 30 de zile de la depunere, Camera sesizată nu se pronunţă asupra ordonanţei, aceasta este considerată adoptată şi se trimite celeilalte Camere care decide de asemenea în procedură de urgenţă.