Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reintegrare in functie -drepturi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reintegrare in functie -drepturi

In urma reintegrarii angajatorul este obligat sa acorde toate drepturile de la data reintegrarii.
In situatia in care anterior concedierii, angajatul a beneficiat de tichete de masa dar la data reintegraii, angajatorul nu a acordat si contravaloartea acestor tichete de masa deoarece nu era stipulat in CIM.
Are actiune directa impotriva angajatorului si pentru obligarea acestuia la plata contravalorii tichetelor de masa la care ar fi avut dreptul, bineinteles in cadrul termenului de prescriptie de 3 ani ?
Mentionez acordarea tichetelor nu era prevazut in CIM, dar prin concediere nelegala angajatul a pierdut si acordarea acestor tichete de masa.
Acum in firma se mai acorda tichete de masa?
Daca nu, pana la ce data s-au acordat?

Avand in vedere ca tichetele de masa se acorda in conditiile stipulate de lege si nu reprezinta o obligatie a angajatorului, cf legii aceste tichete se acorda numai in perioadele in care BVC este pe plus.
Daca acum nu se mai acorad, salariatul reintegrat poate solicita contravaloarea lor de la data concedierii abuzive si pana la data la care s-au acordat.
Bonuri de masa s-au acordat si dupa concedierea anulata. In acest moment nu se mai acorda.
Prin urmare angajatul este indreptatit sa ceara si contravaloarea bonurilor pana la data cand nu s-au mai acordat salariatilor.
De acord ?