Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Articolul nr.74/pct.3
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Articolul nr.74/pct.3

"In perioada preavizului, salariatii au dreptul sa absenteze patru ore pe zi de la programul unitatii, pentru a-si cauta un loc de munca, fara ca aceasta sa afecteze salariul si celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul, in conditiile stabilite de angajator."

Conteaza daca este vorba despre demisie sau preaviz? Multumesc!
Demisia se da cu preavizul prevazut de lege pentru postul ocupat. Deci daca v-ati dat demisia sunteti in preaviz pana cand se incheie rapurtul de munca prin trecerea termenului de preaviz.
Acea prevedere este valabila numai in cazul concedierilor pentru motive ce nu tin de persoana salariatului ...

In cazul demisiei (care poate fi si fara preaviz), pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă toate efectele. Asadar, timpul de munca pe durata preavizului, in acest caz, este cel specificat in c.i.m. (norma intreaga sau timp partial).