Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recalculare credit imobiliar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recalculare credit imobiliar

am un credit ipotecar in valoare de 45000 de euro - luat in anul 2008 cu rata fixa.
DAE este de 8,75%.
tinand cont ca BNR a scazut dobanda de referinata de la 10.25% (cand am luat eu creditul) al 6.25% cat este azi, EURIBOR de la 4.665% (la inceputul anului 2008) la 0.700% (la inceputul anului 2010), nu ar trebui sa imi sacda si mie dobanda????
si daca da - cum ar trebui sa procedez ???

multumesc anticipat
Depinde de clauzele pe care le aveti prevazute in contract. Daca in contract aveti dobanda variabila, functie de EURIBOR la anumite intervale de timp (6 luni, un an, etc) atunci rata lunara se va modifica corespunzator. Daca e cu rata fixa pe toata perioada creditului, atunci graficul de rambursare ramane neschimbat.