avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recalculare credit imobiliar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recalculare credit imobiliar

am un credit ipotecar in valoare de 45000 de euro - luat in anul 2008 cu rata fixa.
DAE este de 8,75%.
tinand cont ca BNR a scazut dobanda de referinata de la 10.25% (cand am luat eu creditul) al 6.25% cat este azi, EURIBOR de la 4.665% (la inceputul anului 2008) la 0.700% (la inceputul anului 2010), nu ar trebui sa imi sacda si mie dobanda????
si daca da - cum ar trebui sa procedez ???

multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Mihaela Nevoie , Avocat 20:03, 5 Mai 2010
Depinde de clauzele pe care le aveti prevazute in contract. Daca in contract aveti dobanda variabila, functie de EURIBOR la anumite intervale de timp (6 luni, un an, etc) atunci rata lunara se va modifica corespunzator. Daca e cu rata fixa pe toata perioada creditului, atunci graficul de rambursare ramane neschimbat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de credit ipotecar bcr Simonabcr Simonabcr In luna februarie a anului 2008, am contractat impreuna cu sotul si tata-socru, un credit ipotecar la BCR, in valoare de 29847 de euro., rambursabil pe o ... (vezi toată discuția)
Subiect: problema care ne omoara pe toti azi....si totul trebuie facut f.f.f.repede vatajita mihaela vatajita mihaela UG 50/2010.Am un credit ipotecar in EURO luat in 2006 de la Banc Post; in primul an cu dobinda fixa, apoi variabila.Dobinda variabila fiind calculata dupa ... (vezi toată discuția)
Act aditional oug 50/2010 florearoxana florearoxana am un credit ipotecar semnat in 2004 cu o dobanda curenta de 9.5%pe an si este variabila in functie de serviciul datoriei clientilor astfel : -9.5 % daca ... (vezi toată discuția)