Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... nume magazin
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

nume magazin

sunt intreprindere individuala si am deschis magazin de haine.as dori sa pun un nume magazinului dar nu stiu cum sa procedez,de unde se obtine aviz pentru nume.daca ma puteti ajuta.multumesc
Declararea punctului de lucru se face la Registrul Comertului,tot acolo veti afla ce formalitati se intocmesc cu privire la denumire.
Parerea mea este ca magazinul dumneavoastra nu functioneaza legal deoarece nu sunteti autorizat. Potrivit Legii nr. 26/1990 privind registrul comertului, firma este numele sau, dupa caz, denumirea sub care un comerciant isi exercita comertul si sub care semneaza.
Aveati nevoie de verificarea disponibilitatii firmei si rezervarea acesteia la ORCT.
Sper ca OUG 44/2008, care inlocueste Lege nr. 300/2004, nu ma "tradeaza" prea mult!
Darie Tudor a scris:

Parerea mea este ca magazinul dumneavoastra nu functioneaza legal deoarece nu sunteti autorizat. Potrivit Legii nr. 26/1990 privind registrul comertului, firma este numele sau, dupa caz, denumirea sub care un comerciant isi exercita comertul si sub care semneaza.
Aveati nevoie de verificarea disponibilitatii firmei si rezervarea acesteia la ORCT.
Sper ca OUG 44/2008, care inlocueste Lege nr. 300/2004, nu ma "tradeaza" prea mult!

Si, dupa ce verificati disponibilitatea la Registrul Comertului, incercati si la OSIM ca sa fiti sigura ca nu incalcati un drept anterior de marca.
Mult succes in continuare!
r.r.ardeleanu a scris:

Darie Tudor a scris:

Parerea mea este ca magazinul dumneavoastra nu functioneaza legal deoarece nu sunteti autorizat. Potrivit Legii nr. 26/1990 privind registrul comertului, firma este numele sau, dupa caz, denumirea sub care un comerciant isi exercita comertul si sub care semneaza.
Aveati nevoie de verificarea disponibilitatii firmei si rezervarea acesteia la ORCT.
Sper ca OUG 44/2008, care inlocueste Lege nr. 300/2004, nu ma "tradeaza" prea mult!

Si, dupa ce verificati disponibilitatea la Registrul Comertului, incercati si la OSIM ca sa fiti sigura ca nu incalcati un drept anterior de marca.
Mult succes in continuare!

OPS. Nu e chiar asa. Nu e treaba solicitantului sa verifice daca firma este disponibila, ci a angajatilor de la registrul comertului; tocmai de aceea solicitantul plateste o "groaza" de bani!
Buna ziua,
Din pacate verificarile pe care le face Registrul Comertului le face in baza lui de date si aia in functie de cum platesti, daca vrei sa stii disponibilitatea pe plan local sau laa nivel de tara.
Iar referitor la drepturile de proprietate intelectuala, Reg Com nu are acces la baza de date OSIM si nici nu e normal sa aiba (eu una nu cunosc vreo tara sa aiba asa ceva).
Deci, solicitantul daca nu vrea sa se trezeasca dat in judecata de alta firma care are si marca inregistrata, ar fi ideal sa faca si aceasta verificare.
Optionala , ce-i drept dar e alegerea lui.
Mult succes in continuare.