Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Costuri intretinere apartament nelocuit
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Costuri intretinere apartament nelocuit

Buna ziua.As avea o intrebare pentru dumneavoastra..Avand in vedere ca nu locuiesc in apartament de 2 ani de zile ,este totul platit la zi ,de ce trebuie sa platesc la intretinere (gunoiul,liftul,lumina pe scara etc) da nu utilizez acestea?Exista lege pt. asa ceva?Va multumesc anticipat
Pai @impexrom, mai lecturati post-urile de mai sus, pentru ca sunt edificatoare.
Ca sa intelegeti, trebuie sa cititi prev. art. 47 din Legea 230/2007 : Cheltuielile asociatiei de proprietari - si o sa va clarificati.
Asa cum au afirmat colegii nostri mai sus:
- NU trebuie sa platit : energia electrica, gunoiul, gazele, alte cheltuieli care se impart la nr. de persoane (conditia este sa anuntati in scris administratia ca nu locuiti pe o anumita perioada de timp);
- TREBUIE sa platiti: cheltuieli pe consumuri individuale (daca aveti), cheltuieli pe cota-parte indiviza de proprietate, in functie de sup. utila a proprietatii - printre care si ceea ce nu intelegeti dvs. - salariile in valoare de numai 15,50 lei si nu de 15,50 x 264 - precum si toate celelalte cheltuieli repartizate pe cota-parte indiviza; cheltuieli pe consumatori tehnici (incalzire, repartitoare, cote comune) si in sfarsit, cheltuieli de alta natura - daca sunt.

Pentru a intelege mai bine, trebuie sa cititi si HG nr. 1588/2007 - Normele de aplicare a L 230/2007, cap. III - Repartizarea cheltuielilor rezultate din intretinerea, repararea si exploatarea condominiilor, de la art. 32 , pana la art. 56.