avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 773 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... alte venituri - concediu prenatal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

alte venituri - concediu prenatal

buna ziua!
as dori sa stiu daca pot sa declar un venit pe care l-am primit de la o firma cu care am contract de colaborare
va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:24, 7 Mai 2010
1. Depinde unde vreti sa-l declarati. Oricum trebuie declarat la fisc pentru impozitare.
2. Venitul respectiv nu intra in calculul indemnizatiei pentru concediu de maternitate (pre si postnatal) dar intra in calculul indemnizatiei pentru CCC pana la 2 ani.
doresc sa il declar ca sa il pot cumula pentru indemnizatia de crestere a copilului pana la 2 ani
insa doream sa stiu daca e posibil pentru ca eu am auzit ca nu ai voie sa ai alte venituri atata timp cat esti in concediu medical
concediu prenatal nu stiu daca e considerat concediu medical ( ? )
va multumesc
1. Concediul de maternitate este asimilat concediilor medicale.
2. Fiind vorba de un concediu medical este de la sine inteles ca nu se poate presta munca in aceasta perioada.
3. Eu as zice sa vorbiti sa nu fiti retribuita pe contractul de colaborare in perioada cat sunteti in maternitate. Sa se amane plata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna. ma confrunt cu urmatoarea situație. sunt insarcinata in ... alle.militaru alle.militaru Buna. Ma confrunt cu urmatoarea situație. Sunt insarcinata in 2 luni si doresc sa parasesc locul de munca. Va fi cu acordul partilor si voi primi 10 salarii ... (vezi toată discuția)
Concediu de crestere copil si prenatalul Piccolina83 Piccolina83 Buna ziua, as vrea sa stiu cum se face calculul pt indemnizatia de crestere copil, cu noua lege, in conditiile in care as intra in concediu de risc sarcina ... (vezi toată discuția)
Concediu pre si postnatal - salariu si somaj annesis annesis Buna ziua, Sunt insarcinata in 27 de saptamani, si de luna acesta voi intra in somaj, firma fiind in reorganizare. Pana la prenatal mai am 1 luna, ceea ce ... (vezi toată discuția)