Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... alte venituri - concediu prenatal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

alte venituri - concediu prenatal

buna ziua!
as dori sa stiu daca pot sa declar un venit pe care l-am primit de la o firma cu care am contract de colaborare
va multumesc
1. Depinde unde vreti sa-l declarati. Oricum trebuie declarat la fisc pentru impozitare.
2. Venitul respectiv nu intra in calculul indemnizatiei pentru concediu de maternitate (pre si postnatal) dar intra in calculul indemnizatiei pentru CCC pana la 2 ani.
doresc sa il declar ca sa il pot cumula pentru indemnizatia de crestere a copilului pana la 2 ani
insa doream sa stiu daca e posibil pentru ca eu am auzit ca nu ai voie sa ai alte venituri atata timp cat esti in concediu medical
concediu prenatal nu stiu daca e considerat concediu medical ( ? )
va multumesc
1. Concediul de maternitate este asimilat concediilor medicale.
2. Fiind vorba de un concediu medical este de la sine inteles ca nu se poate presta munca in aceasta perioada.
3. Eu as zice sa vorbiti sa nu fiti retribuita pe contractul de colaborare in perioada cat sunteti in maternitate. Sa se amane plata.