Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

buna ziua.iubitul meu si-a facut mai demulr un over draft pe care l-a platit pana la un mometdat, dupa care nu a mai reusit sa faca acest lucru...intre timp a primit o somatie prin care spunea ca daca in 3 zile lucratore nu plateste toata suma va fi supus procedurii de executare silita..in cea somatie mai este specificat ca, contractul incheiat cu banca constitue titlu executoriu..dar atata timp cat prietenul meu nu are nici un bun pe numele lui ce poate sa execute? iar a 2a intrebare,atata timp cat lucreaza probabil ii va pune proprire pe salariu? va multumesc
daca este salariat , prietenului dvs. i se va pune poprire pe salariu .
ordinea executarii silite : poprire , bunuri mobile, bunuri imobile .
Dupa emiterea titlului executoriu, i se poate retine max. 1/3 din salariu pe statul de plata.
Somatia este primul act de executare.
Ceea ce inseamna ca se va incepe executarea impotriva lui.
Executorul il va executa pe bunuri sau pe veniturile lui.
Neavand bunuri, este evident ca ii va pune poprire pe salariu.
Nu ati peciza suma datorata -daca aceasta nu este mare il va
executa pe veniturile salariale.
Daca nu are nici venituir salariale atunci exista riscul creditorului
ca si-a ales un debitor insolvabil.
Asa cum a precizat si Dl. Coman, somatia este primul act de executare.
Imi voi permite sa mentionez ca, in cazul in care a fost fost emisa somatia, executarea silita este deja inceputa.
Daca a fost trimisa numai o notificare prin care debitorul era somat sa achite suma datorata, acesta nu constituie o somatie, iar executarea silita nu a fost inceputa.
In situatia in care a fost inceputa executarea silita, executorul bancar, cel mai probabil, va putea proceda la:
- fie poprire pe veniturile salariale, in cuantum de cel mult 1/2 din venitul net;
- fie la o executare silita mobiliara, respectiv urmarirea bunurilor mobile ale debitorului;
- fie la o executare silita imobiliara, respectiv urmarirea bunurilor imobile ale debitorului;
Nu exista o ordine a acestora, si nici una nu exclude celelalte tipuri de executare, fiind la latitudinea creditorului pe care dintre executari sa o foloseasca.
Este adevarat, in situatia in care debitorul nu este solvabil, nu are venituri si nici bunuri mobile sau imobile proprii sau in coproprietate, creditorul va suporta insolvabilitatea acestuia.
De verificat, daca nu cumva exista si asa-zisul, GIRANT, sau FIDEJUSOR, care in cazul insolvabilitatii creditorului va putea fi urmarit silit pentru suma datorata de debitor.
Este importanta si suma datorata. Daca suma nu este foarte mare creditorul poate va intelege doar sa urmareasca veniturile. Daca suma este mare, probabil ca vor urmari si intrarea in proprietate a unor bunuri pe care sa le urmareasca.