Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

buna ziua sant ana maria si as dori sa aflu cate ceva despre un divort incheiat in 2009.avocata mea mi-a spus ca trebuie sa platesc 500 de lei pt legalizarea divortului,as vrea sa stiu daca este adevarat,si daca trebuie sa platesc eu sau fostul sot ,pt ca el a deschis divortul
va multumesc si astept sa ma lamuriti.
Pentru legalizarea unei copii de pe o hotarare judecatoreasca sunt necesari urmatorii pasi:
Ø obtinerea unei copii de pe hotarare, copie dactilografiata sau printata;
Ø plata taxei judiciare de timbru - 2 lei, pentru fiecare copie legalizată eliberată;
Ø plata timbru judiciar - 0,15 lei, pentru fiecare copie legalizată eliberată.

Ø cerere adresata Presedintelui instantei care a pronuntat hotararea judecatoreasca;
Ø viza judecatorului de serviciu, pe cerere;
Ø solicitarea dosarului de la arhiva in vederea legalizarii copiei;
Ø prezentarea la registratura instantei a cererii vizate, copiei, dovezii taxei judiciare de timbru si timbrului;
E bine sa lamuriti acest fapt cu avocata care v-a reprezentat in cadrul procesului si care a fost mandatata sa se ocupe si de formalitatile ulterioare pronuntarii divortului. Dvs aveti de achitat obligatiile pe care vi le-ati asumat prin contractul de asistenta juridica care dovedeste raporturile juridice existente intre avocat si client.
In acei 500 de lei e posibil sa se regaseasca parte din onorariu neachitat si investirea hotararii sau alte cheltuieli, astfel incat nu putem noi acum sa ghicim o situatie care trebuie lamurita de dvs., discutand direct cu avocatul ales.:)
Mesaj reeditat
@ stroe ana maria

Data post: Duminica, 9 Mai 2010, 10:36
Subiect: DIVORT

SANT TOT ANA MARIA SI AS MAI AVEA O NELAMURIRE AVOCATA MI-A SPUS CA FIECARE CUVANT DIN LEGALIZARE COSTA 1 LEU SI SANT 500 DE CUVINTE DE ACCEIA SE AJUNGE LA SUMA DE 500 DE LEI.ESTE POSIBIL ASA CEVA?

:offtopic: Interventie moderator
1. Nu mai deschideti alt topic pentru aceeasi problema.
2. Nu mai scrieti cu majuscule.

Incalcarea Regulamentului Forumului se sanctioneaza in prima faza cu avertisment, care va fi public si se va posta de catre administrator / moderator in sectiunea de anunturi oficiale a forumului. Abaterile repetate pot duce la inchiderea contului (banare), temporara sau definitiva.