Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... incompatibilitate ca functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

incompatibilitate ca functionar public

vreau sa stiu daca o persoana care nu a mai luicrat ca functionar public niciodata, dar a fost jurista la 2 societati comerciale , nu mai mult de 4 luni la fiecare dar care a fost data afara cu lit ,,i" adica cu abateri disciplinare din ambele societati ,poate ocupa functia de secretar de primarie?
Cu scuzele de rigoare, insa eu cred ca am rationat corect; art. 130 litera "i" nu mai exista in Codul Muncii din 2003, asa ca s-au implinit cei 7 ani prevazuti de lege ca interdictie in ianuarie 2010...
Cel putin asa s-a referit initiatorul topicului, la litera "i"...:oops:...daca era vorba de art. 61 lit a, era alta discutie...
Kyandra, moderator