Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cum pot scapa de firma si implicit de ANAF
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cum pot scapa de firma si implicit de ANAF

In ian 2008 am deschis o firma de servicii protectia muncii. In august am incheiat orice activitate (angajati, facturi etc). In aprilie 2009 am suspendat firma pe 3 ani la Camera de Comert, certificatul firmei a ramas la ei. Am dat cate 50 lei la o contabila care facea declaratiile 100. am din 2009 doar 3 confirmari postale de trimitere acte la ANAF. Nu mai gasesc nici contabila si nici originalele la actele trimise de ea. Ce pot sa fac pentru a scapa de aceasta firma (s-o radiez), de amenzile de nedepuneri pe 0 , de ANAF in final.... Doua persoane diferite mi-au spus sa ignor somatiile ANAF pentru ca o vor desfiinta intr-un final. Mentionez ca firma nu are datorii fata de stat.
Daca societatea nu are datorii nici fata de stat nici fata de creditori, puteti incepe sa faceti demersurile pentru dizolvare voluntara si lichidare, conform art. 235 din lg. 31/1990.
Aveti insa nevoie de un certificat de atestare fiscala pe care il elibereaza administratia financiara.
Daca va aflati in inactivitate temporara inregistrata la ORC si indepliniti conditiile din OPANAF 1221/2009, puteti solicita organului fiscal regim derogatoriu de declarare, care consta in principiu in eliminarea obligatiilor de declarare pe perioada aprobata (sa nu aveti datorii, sa nu apara obligatii fiscale pe perioada regimului derogatoriu etc.).