Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit forfetar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit forfetar

Am o firma ce are ca obiect de activitate "intermedieri in comentul cu material lemnos si materiale de constructii" (cod caen 4613).
Contabila imi tot vine cu ordine de plata pentru impozitul forfetar. Si il platesc, desi firma nu are activitate, singurul motiv pentru care nu am suspendat-o, este ca are 2 terenuri in proprietate.
De ce trebuie sa platesc acest impozit (desi nu desfasor nici o activitate) si cat timp va mai trebui sa il platesc? Stie cineva? Multumesc anticipat.
Impozitul minim prevazut la art.18 din Codul fiscal il veti plati, pana cand va fi abrogat sau...singura dvs.iesire este sa inregistrati firma in inactivitate temporara la Registrul comertului. In aceasta situatie, nu mai datorati impozit minim, ci impozit pe profit, care in cazul dvs. va fi probabil 0. Totodata, daca indepliniti conditiile de la pct. 3 din OPANAF 1221/2009, puteti solicita organulul fiscal si regim derogatoriu de declarare (pe perioada suspendarii activitătii sa nu mai depuneti declaratii fiscale la ANAF).
Multumesc mult pentru raspuns. Avem vreo sansa sa se abroge impozitul vreodata? :-/
O intrebare mai am: daca inregistrez firma in inactivitate temporara, ce se intampla cu cele 2 terenuri pe care firma le are in proprietate?