Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea 58din 1974
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea 58din 1974

vreau sa cumpar o casa dar din contractul pe care il are proprietaru reiese ca doar casa face obiectul contractului terenul nu ca ar fi trecut in proprietatea statului comform legi 58 din 1974?,ce pot face unde este terenul cine este proprietarul? multumesc
Terenul trebuia revendicat de catre cumparator in baza legii 18/1991 (fie cu cerere pentru a fi trecut in Titlul de proprietate - daca nu s-a facut pana la data de 30.11.2005, nu se mai poate depune cerere) fie prin Ordinul prefectului (art. 36 din legea 18/1991 - o poate face si in prezent). Altfel, nu va poate vinde decat casa.
multumesc