Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proprietar teren zona verde
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proprietar teren zona verde

ma pot folosi in vreun fel de un teren zona verde,ex:sa-mi fac un parc auto,fara a face vreo constructie pe el
Daca e domeniu public, nu.
Dati-ne mai multe detalii despre acest teren.
terenul in cauza este proprietate personala si este cu destinatie zona verde,de aceea nu pot construi nimic pe el.A fost retrocedat de fostii proprietari si mai apoi cumparat de mine.intrebarea mea este daca ma pot folosi cumva de el,ex. acest parc auto
dorutzu007, utilizator
Avand in vedere ca un parc auto nu este tocmai o constructie, si pe zona verde sunt interzise constructiile, interpretand putin legea am putea spune ca e posibil.
Dar stiti sigur ca e declarata zona verde? in practica s-au obtinut niste despagubiri de la primarie de catre proprietari.
Ati consultat PUZ-ul?
Da stiu sigur pt ca chiar am vrut sa schimb puz-ul cand se putea,insa cu ordonanta de urgenta nu sa mai putut face nimic,terenul a ramas zona verde si nu mai pot construi ceea ce doream.Acum insa ma gandisem la ideea cu parcul si nu stiu daca este posibil,avand in vedere ca nu construiesc..MUTUMESC
dorutzu007, utilizator
da, stiu sigur ca este zona verde