Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Radio on-line
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Radio on-line

Pentru un post de radio on-line trebuie neaparat licenta?
nu cred ca trebuie, dar ar fi bine intrebat direct la CNA...;)
Nu are absolut nici o treaba CNA-ul, pt ca un radio on-line nu este de fapt un radio, neavand o emsiei pe unde hertiene. Un radio on-line este un site care face streaming si cam atat.
Singura institutie care emite o autorizatie (impropriu spus autorizatie, se numeste contract-licenta neexclusiva) este UCMR-ADA, pentru muzica utilizata pe internet. Costul depinde de nr de lucrari muzicale utilizate, de la 20 lei pe luna pana la 100 lei. Intrati pe situl lor (www.ucmr-ada.ro) si vedeti pe prima pagina metodologia tarifara si unde v-ati putea incadra dvs.
In curand o sa apara si tariful CRDIDAM (organism de gestiune colectiva care apara drepturile interpretirlor), ei fiind in negocieri cu utilizatorii la acest moment.