Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Licenta pentru a emite la un radio on-line
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Licenta pentru a emite la un radio on-line

Pentru a emite la un radio on-line iti trebuie licenta pentru muzica de vreme ce se plateste server-ul?
Muzica a compus-o cineva, au interpretat-o cantaretii iar detinatorii drepturilor de autor trebuie platiti pentru a difuza muzica respectiva. Cum se face asta depinde ce cine detine drepturile de autor pentru fiecare melodie difuzata.
tgeorgescu, utilizator
Pentru a difuza muzica la un radio online, va trebuie o licenta ne-exclusiva pentru streaming (cel mai probabil, cu titlu oneros - presupun ca intentionati sa faceti si ceva bani din activitatea radio-ului online).

Licenta o emit organismele de gestiune colectiva a drepturilor de autor asupra muzicii (verificati site-ul UCMR-ADA aici: [ link extern ] ).