Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Durata somajului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Durata somajului

Cat timp poate beneficia de soma o persoana cu o vechime in munca de trei ani?
Conform art.39 din Legea 76/2002

(1)Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (1) pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a)6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b)9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c)12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani