Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... decizie pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

decizie pensie

Buna ziua,
Am depus la Casa de Pensii Brasov in luna septembrie 2009 dosarul pentru pensionare.Dosarul s-a respins prin Decizia R 26614/10.11.2009 pentru care am depus contestatie la Tribunalul Brasov.Pana in prezent nu am primit sentinta ,dar am scos de pe portalul instantelor de judecata urmatoarele

" 08.04.2010. Admite contestaţia formulată de contestatoarea TUDOR EUGENIA în contradictoriu cu intimata CASA JUDEŢEANÃ DE PENSII BRAªOV şi, în consecinţă: Anulează decizia nr. R 26614/10.11.2009 emisă de intimată, prin care s-a respins cererea contestatoarei de înscriere la pensie pentru limită de vârstă. Obligă intimata să emită o nouă decizie de pensionare în favoarea contestatoarei, urmare a valorificării adeverinţei nr. 564/02.09.2009 emisă de S.C. ELECTROPRECIZIA S.A. Săcele, respectiv a stagiului de cotizare desfăşurat în grupa I de muncă în perioada 16.12.1981 – 25.11.1999. Admis fond"
Rugamintea mea este sa ma indrumati ce trebuie sa fac.Sa astept sa primesc acasa sentinta ,decizia sau trebuie sa merg la casa de pensii sa ma interesez daca mi-au emis o noua decizie.?
Va multumesc
Nu se pun in executare solutii de pe portalul instantelor, totusi!
Asteptati sa vi se comunice hotararea judecatoreasca si solicitati, in scris, casei de pensii sa o puna in aplicare. Ar trebui sa emita decizie conform sentintei chiar daca vor declara recurs (si, avand in vedere dispozitivul, eu cred ca vor declara recurs).