Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... vechimea necesara in profesia juridica
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

vechimea necesara in profesia juridica

Va rog sa ma lamuriti si pe mine care este vechimea necesara intr-o profesie juridica pentru a da doar examenul de intrare in barou si a nu mai avea nevoie de stagiu?
Daca indeplinesti conditia vechimii, dai examenul pentru avocat definitiv?
Multumesc mult!
Nu se pune problema vechimii. Daca o persoana e definitivata in profesia de consilier juridic, poate da direct definitivatul in avocatura.
Examenul de definitivat pentru consilier juridic se poate da dupa 2 ani, asta inseamna ca tot atunci se poate da si examenul de definitivat in avocatura?
Stiam ceva de o vechime de 5 ani pentru a da direct examenul de intrare in barou.
Ceea ce nu stiti este ca cei de la UNBR modifica legislatia in domeniu aproape la fiecare examen de intrare in profesie:)

Pt mai multe informatii, studiati site-ul lor oficial: www.unbr.ro