Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... termen legal pentru eliberarea certificatului fiscal
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

termen legal pentru eliberarea certificatului fiscal

buna ziua
nu pot OBTINE un certificat fiscal in judetul giurgiu unde am un teren pt ca d-na contabila este in concediu medical si nimeni nu stie cand se va intoarce!ideea e ca eu nu locuiesc acolo si nu as avea decat impotit la terenul respectiv(la care am toate chitantele de data cumpararii si pana in prezent). am depus o cerere pentru eliberare certificat fiscal! intebare:
-care este termenul legal de la depunerea cererii in care ei ar trebui sa-mi elibereze certificatul..si daca poate fi semnat si de altcineva si unde pot reclama!
Raspunsul la cerere ar trebuii sa il dea in 30 zile, in caz contrar puteti face o actiune in contencios administrativ!
Mai bine vb cu Primarul sau cu seful doamnei!
Art. 113 Cod procedura fiscala
Certificatul de atestare fiscală emis de autorităţile administraţiei publice locale
(4) Certificatul de atestare fiscală se emite în termen de cel mult două zile lucrătoare de la data depunerii cererii de către contribuabil şi poate fi utilizat de contribuabil pe toată perioada lunii în care se emite. Certificatul de atestare fiscală emis în intervalul 25 a lunii - finele lunii este valabil pe toată perioada lunii următoare emiterii. Pe perioada de utilizare, certificatul poate fi prezentat de contribuabil, în original sau în copie legalizată, oricărui solicitant.

nu inteleg ce treaba are d-na contabila cu certificatul fiscal?!?!?!
CAF-ul se intocmeste de un functionar al compartimentului de taxe si impozite locale, se verifica de catre seful de serviciu si se semneaza de catre primar.
certificatul fiscal se elibereaza in termen de 2 zile lucratoare de la data emiterii cererii.