Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor nastere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor nastere

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru urmatoarea situatie:
salariata aflata in concediu crestere copil, da nastere celui de-al doilea copil
ca urmare, solicita si pentru al 2 lea copil, plata ajutorului de nastere.
Insa, in perioada concediului, CIM este suspendat; angajatorul este obligat sa-i acorde ajutorul pe perioada suspendarii?
multumesc
Da, este obligat sa ii acorde pentru fiecare nastere
CCMUNN 2007-2010 art 51.c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate;
Ajutorul de nastere este neimpozabil, nu apare pe statul de plata, deci nu va "incurca" cu nimic acordarea acestuia
1. In timpul CCC pana la 2 ani aveti CIM suspendat dar sunteti tot salariatul acelei unitati pana cand va inceteaza CIM.
2. Deci aveti dreptul la un salariu mediu pe unitate pentru nasterea unui copil.
multumesc!