avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor nastere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor nastere

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru urmatoarea situatie:
salariata aflata in concediu crestere copil, da nastere celui de-al doilea copil
ca urmare, solicita si pentru al 2 lea copil, plata ajutorului de nastere.
Insa, in perioada concediului, CIM este suspendat; angajatorul este obligat sa-i acorde ajutorul pe perioada suspendarii?
multumesc
Cel mai recent răspuns: ginnyy , utilizator 18:35, 12 Mai 2010
Da, este obligat sa ii acorde pentru fiecare nastere
CCMUNN 2007-2010 art 51.c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate;
Ajutorul de nastere este neimpozabil, nu apare pe statul de plata, deci nu va "incurca" cu nimic acordarea acestuia
1. In timpul CCC pana la 2 ani aveti CIM suspendat dar sunteti tot salariatul acelei unitati pana cand va inceteaza CIM.
2. Deci aveti dreptul la un salariu mediu pe unitate pentru nasterea unui copil.
multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariul mediu pe economie acordat in caz de nastere conform contract munca colectiv ane.mary ane.mary Buna ziua, Eu sunt in concediu crestere copil si urmeaza sa nasc al doilea copil. Stiu ca contractul meu de munca cat timp sunt in CIC este suspendat. In ... (vezi toată discuția)
Prima pt. nastere saradina saradina este adevarat ca firma la care lucrez este obligata sa-mi dea o prima la nasterea copilului cu toate ca acest lucru nu este stipulat in contr. colectiv de ... (vezi toată discuția)
Prima pentru nasterea copilului liveomars liveomars Buna ziua, Am inteles ca angajatorul ar trebui sa dea prima de nastere,dar in situatia cand mama a fost in somaj,apoi i s-a suspendat somajul pe perioada ... (vezi toată discuția)