Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... intrebare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

intrebare

Sotia detine o casa ,dobandita in timpul casatoriei, cu ajutorul parintilor.Eu doresc sa gasesc o cale legala de a renunta la orice drept pe care l-as avea asupra unei parti din casa in acest moment conform legii,sa zicem in eventualitatea unui divort.Multumesc mult!
Puteti sa ii donati partea dvs. sotiei.
~ Conținut șters la cerere ~
in principiu, nu aveti nici o cale eficienta, ACUM, pt. a renunta la partea dv.:
donatia este revocabila, vanzarea este interzisa, declaratia la notar este si ea revocabila si discutabila cu privire la efectul absolut si ireversibil al renuntarii.
eficienta cu adevarat va fi doar declaratia data in fata instantei, intr-un eventual proces de partaj.
Se poate formula actiune de partaj de catre sotie,timbrata cu 3% din valoarea casei (suma returnabila dupa incheierea tranzactiei) avand ca obiect partajul altor bunuri si a casei,dupa terminarea unei actiuni de divort sau aceasta se poate introduce odata cu actiunea de divort..
Formulati o tranzactie conf.art.271 c.pr.civ si sunteti de acord ca locuinta sa ii revina sotiei,intelegere care exprima vointa dvs.expresa si care va face parte din integranta din hotararea care se va pronunta ,care este definitiva
Radu Gabrian, Mediator
r.gabi a scris:

Se poate formula actiune de partaj de catre sotie,timbrata cu 3% din valoarea casei (suma returnabila dupa incheierea tranzactiei) avand ca obiect partajul altor bunuri si a casei.
Formulati o tranzactie conf.art.271 c.pr.civ si sunteti de acord ca locuinta sa ii revina sotiei,intelegere care exprima vointa dvs.expresa si care va face parte din integranta din hotararea care se va pronunta ,care este definitiva

daca user-ul este casatorit in prezent (si eu asa am inteles, ca este), impartirea bunurilor se face doar pt. motive deosebit de temeinice, nu in regim normal, de partaj.
art. 36 al. 2 din codul familiei:
"Pentru motive temeinice, bunurile comune, in intregime sau numai o parte din ele, se pot imparti prin hotarare judecatoreasca si in timpul casatoriei. Bunurile astfel impartite devin bunuri proprii. Bunurile neimpartite, precum si cele ce se vor dobandi ulterior, sunt bunuri comune".
FLORIN RADU, Avocat