Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act de mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act de mostenire

Buna ziua,as vrea sa stiu cum trebuie procedat daca parintii mei vor sa imi faca un act de mostenire pt o garsoniera,de ce am nevoie si cat costa?
Buna ziua !
Probabil, vorbind de " act de mostenire", va referiti la un testament sau donatie. In acest caz va sfatuiesc sa va prezentati cu parintii la un notar de stat pentru a va calcula valoarea acestor acte. Trebuie sa aveti asupra dumneavoastra actele de identitate ale partilor si actele imobilului.
Puteti de asemeni incheia un contract de vanzare- cumparare cu clauza de intretinere.
Cu stima !
Buna ziua! trebuie sa te prezenti la un avocat sau un notar si sa inchei un contract de intretinere(vanzare-cumparare) ,sau parintii tai sa incheie un testament la notar!
Elena_Av a scris:

Buna ziua! trebuie sa te prezenti la un avocat sau un notar si sa inchei un contract de intretinere(vanzare-cumparare)
...vorbim aici de o competenta alternativa?...