Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Despagubiri obtinute in proces penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Despagubiri obtinute in proces penal

Buna ziua.
Un urma unui proces penal de vatamare corporala, am castigat la fond dreptul la despagubiri materiale (financiare), prin sentinta definitiva. Nu s-a inaintat recurs de catre nici una din parti. Sentinta a fost pronuntata in urma cu aprox. 1 luna si jumatate.
As dori sa aflu care ar fii pasii de urmat in continuare: cat dureaza pana primesc banii? exista vreo procedura speciala? cel obligat la despagubiri se poate eschiva de la plata acestora? si daca da, ce mijloace am la dispozitie pentru a obtine banii mai repede?
Va multumesc.
Executarea silita.Luati legatura cu un executor judecatoresc, dupa ce legalizati sentinta.
buna ziua
obtineti hotararea judecatoreasca investita cu formula definitiva irevocabila si executorie si apoi megeti cu ea la un executor judecatoresc ....urmind sa va ajute executorul
av daniela
Utilizator r.gabi
Forum Drept penal - probleme serioase cu dreptul
Discutie Despagubiri obtinute in proces penal
Data mesaj Joi, 13 Mai 2010, 18:10

Meregeti la arhive penala a respectivei instante,vedeti daca hotararea pronuntata a rams definitiva si irevocabila,situatie in care formulati o cerere prin care solicitati legalizarea hotararii si investirea acesteia cu formula executorie(achitati pentru aceasta taxa de timbru de 2 lei si timbru judiciar de 0,15 lei).
Cu hotararea investita cu formula executorie mergeti la un executor judecatoresc,unde prin alta cerere,solicitati executarea hotararii.
@ end din cunostintele mele nu exista o formula "definitiva irevocabila si executorie"
si parerea mea este ca nu a sa vedeti nicio hotarare "irevocabila" in penal, cu toate ca a existat si o actiune civila...

Cred ca intai trebuie sa va ganditi daca aveti de unde sa recuperati suma de bani pe care ati castigat-o in instanta. Daca persoana respectiva sta intr-un "cort" si are ca bunuri doar o caruta parerea mea este ca nu o sa faceti altceva decat sa cheltuiti si mai multi bani.
Daca considerati ca ati avea de unde sa recuperati (macar partial) suma de bani aveti raspunsul oferit mai sus
dorians a scris:

@ end din cunostintele mele nu exista o formula "definitiva irevocabila si executorie"
si parerea mea este ca nu a sa vedeti nicio hotarare "irevocabila" in penal, cu toate ca a existat si o actiune civila...
Cred ca intai trebuie sa va ganditi daca aveti de unde sa recuperati suma de bani pe care ati castigat-o in instanta. Daca persoana respectiva sta intr-un "cort" si are ca bunuri doar o caruta parerea mea este ca nu o sa faceti altceva decat sa cheltuiti si mai multi bani.
Daca considerati ca ati avea de unde sa recuperati (macar partial) suma de bani aveti raspunsul oferit mai sus

@"end"
Este vorba despre investirea cu formula executorie (pentru a fi executata) a unei hotarari care trebuie legalizata cu mentiunea defintiva si irevocabita.
Verificati-va cunostintele,daca le aveti !
Radu Gabrian, Mediator