Forum Discuţii juridice Executare silită buna ziua
Discuție deschisă în Executare silită

buna ziua

am castigat in instanta,fiind victima intr-un dosar penal,o suma de bani,cum fac sa intru in posesia banilor? va multumesc anticipat!
Mergeti la un executor judecatoresc.
Daca hotararea este definitiva si ati somat persoana respectiva si nu a dat suma din hotarare, apelati la un executor judecatoresc sa investeasca cu formula executorie pentru ca aceasta persoana sa fie executata.
Succes!
Constantin Alexandru Radu, Consilier juridic
Dupa ramanerea definitiva a hotararii respective ( irevocabil nu exista in penal), daca debitorul obligatiei nu va achita de buna- voie suma stabilita de instanta cu titlu de despagubiri, este necesar sa legalizati si sa investiti cu formula executorie hotararea si sa procedati la executarea silita a acestuia ,prin intermediul unui executor judecatoresc, in termen de 3 ani de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat