avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1759 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale faliment
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

faliment

Buna,as dori sa stiu daca pot cere falimentul firmelor la care sunt asociat si administrator.La una dintre ele suntem 2asociati si amandoi avem si functia de administrator iar la cealalta numai eu am si functia de administrator.Multumesc
Cel mai recent răspuns: 69lac , utilizator 20:02, 14 Mai 2010
nu exista nici o modalitate de a cere falimentul,fara acordul lor?
#-o multumesc
Decat daca firma chiar are nevoie de protectia insolventei, iar dupa ce le propuneti aceasta varianta prin notificare, ei refuza,va puteti adresa instantei dvs.singur,avand in vedere reaua lor credinta si buna dvs.credinta in administrarea firmei.Este o varianta .
Cu stima.
pe una din firme,asociata,pentru a acoperi o datorie ce o avea pe o alta societate,a emis cec in numele societatii la care sunt asociat si administrator,fara a anunta
si evident cecul a fost refuzat la plata,societatea comuna,nu avea cum sa plateasca o datorie care nu e a ei;e un motiv suficient de bun pentru a cere insolventa?
Multumesc frumos

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decesul unui asociat al firmei CsatariRobert CsatariRobert Daca un asociat a decedat si a mai ramas doar unul care sunt urmarile? Firma are datorii neincheiate cu statul. Firma cand ajunge la pragul falimentului? Si ... (vezi toată discuția)
Radiere cu datorii cela_relly cela_relly Buna ziua. Am un SRL , suntem 2 administratori cu drepturi egale si am depus actele pentru radiere. Catre stat nu avem datorii. Datoriile sunt pentru neplata ... (vezi toată discuția)
Insolventa firma care nu a avut niciodata activitate eugen05 eugen05 Buna ziua. Am o firma pe care am infiintat-o in 2006, dar care nu a desfasurat niciun fel de activitate niciodata . Firma nu are active, ... (vezi toată discuția)