Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia sociala minima garantata si pensia de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia sociala minima garantata si pensia de urmas

Buna ziua!
Soacra mea primeste pensie de urmas in cuantum de 330 lei. In conditiile in care pensia minima este (inca) 350 lei, ceva e in neregula. Ce ar trebui facut? Multumesc!
Soacra dvs. trebuia sa primeasca, din octombrie 2009, si diferenta de 20 lei prin intermediul casei teritoriale de pensii. Trebuie sa solicite in scris plata retroactiva a diferentelor, va primi toti banii.

Pentru ca raspunsul sa fie complet, postez si art. 3 din OUG nr. 6/2009, poate beneficiaza si de alte drepturi (nu ati precizat acest aspect).
ART. 3
(1) În situaţia persoanelor care beneficiază, prin cumul, atât de unul sau mai multe drepturi de pensie din sistemul public, cât şi de pensie din sisteme neintegrate acestuia, precum şi de drepturi stabilite şi plătite de sistemul public de pensii în baza unor legi speciale, la acordarea pensiei sociale minime garantate se are în vedere nivelul cuantumurilor însumate ale tuturor acestor venituri.
(2) Pensia socială minimă garantată se acordă numai în situaţia în care veniturile prevăzute la alin. (1), însumate, se situează sub nivelul prevăzut la art. 1.