Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... indemnizatie sotie supravetuitoare 87 ani
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

indemnizatie sotie supravetuitoare 87 ani

Mamica mea in urma decesului tatalui meu are o pensie de 299 lei din pensia lui taticul , o indemnizatie de 120 lei de vaduva veteran de razboi si a mai primit pina in iunie 113 lei conform legilor speciale , dar din iulie i s-a retinut din acesti 113 lei suma de 39 lei si nu stiu de ce , daca ma poate ajuta cineva ca mamica mea are 87 ani si cind ma intrebat de ce a primit mai putin la pensie nu am stiut ce sa-i raspund , sta la tara mai departe de Casa de pensii Neamt. Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Pentru a primi un raspuns,trebuie sa dati mai multe detalii.Orice suma primita de la Casa de pensii se face in urma unei "Decizii"Este bine sa verificati aceste documente care ar trebuii sa se afle in posesia mamei dv.Mama dv. primeste o pensie de urmas de 299 lei+ diferenta pana la 350 lei acordata prin OUG nr.6/2009 a Guvernului Boc si o indemnizatie de 120 lei(vaduva veteran de razboi).Conform ordonantei de urgenta, in situatia persoanelor care beneficiaza, prin cumul, de unul sau mai multe drepturi de pensie din sistemul public, cat si de pensie din sisteme neintegrate acestuia, precum si de drepturi stabilite si platite in baza unor legi cu caracter special, la acordarea pensiei sociale minime garantate se au in vedere nivelul cuantumurilor insumate ale tuturor acestor venituri.