Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... pfa si functionar public-primarie
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

pfa si functionar public-primarie

Sunt angajat pe postul de consilier juridic la o primarie (mentionez ca sunt functionar public,nu pers.contractual) cu contr.pe durata nedeterminata si doresc sa stiu daca imi pot infiinta un cabinet de consultanta juridica pe fondul unei PFA.
Buna dimineata !
Legea 330/2009 prin art. 52 modifica art. 96 al legii 161/2003 , astfel
"- (1) Functionarii publici pot exercita functii sau activitati in domeniul didactic, al cercetarii stiintifice, al creatiei literar-artistice si in alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt in legatura directa sau indirecta cu atributiile exercitate ca functionar public potrivit fisei postului."
Nu puteti infiinta PFA cu acest domeniu de activitate (interesati-va la Registrul comertului) .
Numai, functii sau activitati in domeniul didactic, al cercetarii stiintifice, al creatiei literar-artistice si in alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt in legatura directa sau indirecta cu atributiile exercitate ca functionar public potrivit fisei postului. Este destul de clar.