Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Obiectul contractului de cesiune de drepturi ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Obiectul contractului de cesiune de drepturi intelectuale

Buna ziua,
În cazul in care avem urmatorul obiect in contractul de cesiune de drepturi intelectuale, respectivele studii fac parte din categoria drepturilor de autor?

"efectuarea de către cedent a studiilor de literatură de farmacologie preclinică asupra produselor medicamentoase"

In speranta unui raspuns prompt, va multumesc anticipat!
Legea 8/1996 spune clar ce poata se constituie obiect al dreptului de autor:

Obiectul dreptului de autor

Art. 7 - Constituie obiect al dreptului de autor operele originale de creaţie intelectuală în domeniul literar, artistic sau ştiinţific, oricare ar fi modalitatea de creaţie, modul sau forma de exprimare şi independent de valoarea şi destinaţia lor, cum sunt:
a) scrierile literare şi publicistice, conferinţele, predicile, pledoariile, prelegerile şi orice alte opere scrise sau orale, precum şi programele pentru calculator;
b) operele ştiinţifice, scrise sau orale, cum ar fi: comunicările, studiile, cursurile
universitare, manualele şcolare, proiectele şi documentaţiile ştiinţifice;
c) compoziţiile muzicale cu sau fără text;
d) operele dramatice, dramatico-muzicale, operele coregrafice şi pantonimele;
e) operele cinematografice, precum şi orice alte opere audiovizuale;
f) operele fotografice, precum şi orice alte opere exprimate printr-un procedeu analog fotografiei;
g) operele de artă grafică sau plastică, cum ar fi: operele de sculptură, pictură, gravură, litografie, artă monumentală, scenografie, tapiserie, ceramică, plastica sticlei şi a metalului, desene, design, precum şi alte opere de artă aplicată produselor destinate unei utilizări practice;
h) operele de arhitectură, inclusiv planşele, machetele şi lucrările grafice ce formează proiectele de arhitectură;
i) lucrările plastice, hărţile şi desenele din domeniul topografiei, geografiei şi ştiinţei în general;
j) *** Abrogată de O.U.G. Nr. 123/2005
Va multumesc pentru raspuты!
E adevarat ca Legea 8/1996 spune clar ce poata sa constituie obiect al dreptului de autor si poate a fost un pic eronata intrebarea mea, pentru ca pe mine ma interesa mai mult daca am formulat corect clauza sus-amintita ("efectuarea de către cedent a studiilor de literatură de farmacologie preclinică asupra produselor medicamentoase")...
Inca o data va multumesc si imi cer scuze!
Buna ziua,

Studiile concretizate in lucrari scrise sunt purtatoare de drepturi de autor.

Drepturile patrimoniale ce poarta asupra acestor lucrari pot face obiect al cesiunii. Problema ar putea fi delicata daca acele studii se concretizeaza intr-o inventie brevetabila. Ar trebui inserata si o clauza contractuala privind transmiterea unui eventual drept la brevet.

in ceea ce priveste clauza formulata, pentru a va putea da un sfat obiectiv, trebuie sa stiu de partea carei parti sunteti (a cedentului- autorul care cedeaza dreptul patrimonial sau a cesionarului-cel care este interesat sa achizitioneze dreptul patrimonial).

Un alt aspect de care trebuie sa tineti seama este specificarea in contractul de cesiune a duratei cesiunii, a drepturilor patrimoniale transmise (ex reproducerea lucrarilor, relizarea de lucrari derivate, etc), intinderea cesiunii, precum si pretul. lipsa acestor elemente conduc la nulitatea relativa a contractului (adica partea interesata poate cere rezilierea).

deci sunt multe aspecte care trebuie avute in vedere.

Totodata in acel contract va sfatuiesc sa introduceti si clauze privind drepturile de proprietate industriala (brevetele de inventie in special), avand in vedere o posibila activitate inventiva rezultata din respectivele studii stiintifice, care s-ar concretiza intr-un produs/procedeu nou cu aplicativitate industriala (in medicina/farmacie).

Va sfatuiesc totusi sa consultati un avocat specializat in IP

O seara buna

Va multumesc mult pentru raspuns!
Mentionez faptul ca respectivele studii stintifice nu s-ar putea concretiza intr-un produs/procedeu nou cu aplicativitate industriala (in medicina/farmacie)...
Noua decat ni se cesioneaza (astfel, precizandu-va faptul ca suntem de partea cesionarului) dreptul asupra documentatiei intocmite in urma studiilor de literatura de specialitate (de farmacologie preclinica) privitoare la substantele active continute de produsele medicamentoase...
Cedentul n-ar fi de acord sa introducem si clauze privind drepturile de proprietate industriala din cauza faptului ca am ales aceasta varianta de contractare pentru ca e mai simplu si cu impozitarea....atat!
Va rog, sa ma atentionati daca ar putea aparea vre o problema in cazul asta...cu multumiri anticipate!
buna ziua,

avand in vedere ca sunteti cesionarul clauza ar fi:
Obiectul contractului:
- efectuarea de către cedent a studiilor de literatură de farmacologie preclinică asupra produselor medicamentoase numite in continuare Studii ;
-cesiunea tuturor drepturilor patrimoniale de autor asupra Studiilor
Obligatii Cedent:
-sa efectueze Studiile (acestea vor fi identificate prin titlu, descriere cat mai ampla, nume autor, perioada creatiei si se vor trece in anexe la prezentul contract);

-sa remita cesionarului suportul material cu respectivele Studii
-sa transfere in mod exclusiv cesionarului, drepturile patrimoniale de autor asupra Studiilor si anume:
1. dreptul patrimonial exclusiv de a decide dacă, în ce mod şi când vor fi utilizate Studiile, inclusiv de a consimţi la utilizarea Studiilor de catre altii;
2.Reproducerea Studiilor;
3. Imprumutul Studiilor;
4. comunicarea publică, direct sau indirect a Studiilor, prin orice mijloace, inclusiv prin punerea Studiilor la dispoziţia publicului, astfel încât să poată fi accesate în orice loc şi în orice moment ales, în mod individual, de către public;
5 Realizarea de opere derivate;

in considerarea cesiunii exclusive de mai sus, Autorul Studiilor nu mai poate utiliza respectivele Studii fara consimtamantul expres scris si prealabil al Cesionarului

Termen: cesiunea drepturilor patrimoniale se va realiza pe intreaga durata de valabilitate a dreptului de autor respectiv si va fi considerata ca avand un efect international;

Pret: in considerarea cesiunii drepturilor patrimoniale mai sus mentionate, Autorul Studiilor a fost pe deplin remunerat cu pretul cesiunii in valoare de..

OBS: daca cedentul nu e autorul studiului pers fizica ci o institutie, acea institutie trebuie ea insasi sa detina acele dr ptr a vi le putea transfera, in consecinta trebuie inserata o clauza de garantie privind valabilitatea dreptului institutiei cu obligare de acoperire a eventualelor prejudicii pe care le veti suferi daca institutia nu detine aceste dr. patrimoniale in mod valabil (autorii va pot da in judecata, iar dvs va veti putea indrepta impotriva institutiei) . In fapt dr. patrimoniale apartin autorului pers. fizica, iar acesta trebuie sa transfere mai intai institutiei (ex o clauza speciala in contractul de munca), iar apoi institutia va va transfera dvs respectivele drepturi.

sper cat de cat ca am clarificat ceva.

scuze ptr mod. de exprimare dar sunt ff grabit