avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare cu conventie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare cu conventie

Buna ziua!
As dori sa stiu daca o SC poate sa angajeze vanzatoare sau lucrator comercial cu conventie civila?


Cel mai recent răspuns: Minodora Sorian , Consilier juridic 13:22, 18 Mai 2010
Conventia civila nu mai este act legal prin care un angajator sa incheie raporturi de munca cu un viitor salariat.
Multumesc
Faceti apel la contract individual de munca sau un contract de prestari servici( sunt conforme de legile in vigoare).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conventia civila say say Buna ziua As dori sa aflu mai multe detalii despre conventiile civile de prestari servicii si contractele de prestari de servicii - munca, legislatie, cum ... (vezi toată discuția)
Conventie civila Vioreld Vioreld salutare. vreau sa inchei cu o persoana fizica o conventie civila. intrebarea mea este ce se plateste in acest caz (doar impozitul de 16%)? cine plateste ... (vezi toată discuția)
Contract civil prestari servicii dacmoto dacmoto Buna ziua, As dori sa stiu daca urmatorul litigiu este civil sau comercial? Este vorba de un contract civil de prestari servicii incheiat intre o pers ... (vezi toată discuția)