avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Un site de comert electronic e operator de date ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Un site de comert electronic e operator de date personale?

Buna tuturor.
Am o nelamurire. Administrez un site de comert electronic si implicit sunt o serie de useri care se inregistreaza cu date mai mult sau mai putin reale. Baza de date nu am de gand sa o folosesc in vreun scop - cel putin pt moment. Sunt obligat sa ma inregistrez ca operator date personale?
Si in alt sens, daca culeg o serie de adrese de email pe diferite cai (yahoo, messenger, site-uri etc..) este (poate fi) vreo problema dpdv juridic daca le trimit un newsletter (bineinteles cu optiunea de dezabonare existenta)? Trecem aici peste faptul ca putem sa ii spunem "spam".
Cel mai recent răspuns: ContSters478 , utilizator 23:58, 8 Septembrie 2007
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc, insa nu vad raspunsul la intrebarea mea... Ce mi-ai sugerat tu tine de actiuni de marketing. Intre timp am mai verificat si eu si raspunsul este: da - orice site care detine un formular de inregistrare si membri trebuie sa fie inregistrat ca si operator de date personale. Raspunsul l-am primit de la Autoritatea in domeniu: ANSPDCP.
Multumesc, insa nu vad raspunsul la intrebarea mea... Ce mi-ai sugerat tu tine de actiuni de marketing. Intre timp am mai verificat si eu si raspunsul este: da - orice site care detine un formular de inregistrare si membri trebuie sa fie inregistrat ca si operator de date personale. Raspunsul l-am primit de la Autoritatea in domeniu: ANSPDCP.
si cred ca are nevoie si de un program care sa il apere de hakeri? altfel cum poate garanta confidentialitatea datelor?
Nu neaparat, dar asta e alta discutie. Confidentialitatea datelor si cat sunt ele de reale sau nu tin de utilizatori. Ce ma interesa pe mine este strict juridic: am formular de inregistrare deci pot colecta date (indiferent ca sunt sau nu reale). Conform legislatiei in vigoare aceasta inseamna ca trebuie sa ma inregistrez ca operator de date personale. Iar cei de la ANSPDCP spuneau ca practic orice site (unde te inregistrezi) ar trebui sa fie inregistrat....

Alte discuții în legătură

Vrei sa primesti zilnic newslettterul avocatnet.ro? Alin Popescu Alin Popescu Constant, unii abonati ai newsletterului gratuit produs de Avocatnet.ro ne semnaleaza faptul ca se intampla sa primeasca cu intarziere newsletterul, sa il ... (vezi toată discuția)
Reclamatie site. DoruD DoruD Unde pot reclama un site care ma agaseaza, dar n-are buton pentru UNSUBSCRIBE sau are, dar nu functioneaza? (vezi toată discuția)
Raportare spam/dezabonare irinavasiliu irinavasiliu Buna ziua, In data de 30 iunie a fost a doua oara cand am primit de la Avocatnet e-mail in care am fost anuntata ca am fost dezabonata de la newsletter si ... (vezi toată discuția)