avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Suport Tehnic Sugestii şi reclamaţii Raportare spam/dezabonare
Discuție deschisă în Sugestii şi reclamaţii

Raportare spam/dezabonare

Buna ziua,

In data de 30 iunie a fost a doua oara cand am primit de la Avocatnet e-mail in care am fost anuntata ca am fost dezabonata de la newsletter si alte subiecte, deoarece le raportez ca spam.
Asa cum am scrsi si in data de 11 mai, NU am raportat niciodata ca spam ceea ce primesc de pe site. Nu inteleg mecanismul prin care soft-ul site-ului a depistat adresa mea de e-mail ca fiind una generatoare de raportari!
Insa, precizez ca sunt un utilizator constant al acestui site si mi se creaza un disconfort prin aceasta actiune. Exista posibiltatea de a verifica de ce sunt in aceasta situatie si, eventual, daca se datoreaza unor intruziuni pe adresa mea de e-mail, sa pot raporta acolo unde este indicat?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: irinavasiliu , utilizator 14:46, 2 Iulie 2015
irinavasiliu a scris:

Buna ziua,

In data de 30 iunie a fost a doua oara cand am primit de la Avocatnet e-mail in care am fost anuntata ca am fost dezabonata de la newsletter si alte subiecte, deoarece le raportez ca spam.
Asa cum am scrsi si in data de 11 mai, NU am raportat niciodata ca spam ceea ce primesc de pe site. Nu inteleg mecanismul prin care soft-ul site-ului a depistat adresa mea de e-mail ca fiind una generatoare de raportari!
Insa, precizez ca sunt un utilizator constant al acestui site si mi se creaza un disconfort prin aceasta actiune. Exista posibiltatea de a verifica de ce sunt in aceasta situatie si, eventual, daca se datoreaza unor intruziuni pe adresa mea de e-mail, sa pot raporta acolo unde este indicat?

Multumesc!


E a doua oara cand postez un mesaj referitor la aceasta problema si nu primesc nici un raspuns. E chiar dificil de verificat ce se intampla, din punct de vedere tehnic?

Multumesc!
Buna ziua,

Aplicatia noastra dezaboneaza automat adrese de email in urma raportarilor pe care le fac serverele baza. Cu alte cuvinte, daca Yahoo, Google sau Microsoft ne spun ca o anumita adresa de email a raportat ca SPAM un email trimis de noi, atunci dezabonam automat acea adresa de la toate emailurile avocatnet.ro.

Dumneavoastra ne-ati raportat newslettere ca fiind SPAM in doua randuri:
- 2015-05-09 23:30:05
- 2015-06-30 16:00:05

Adica, pe 9 mai 2015, ora 23.30 si 5 secunde, respectiv 30 iunie 2015, ora 16.00 si 5 secunde.

Nu am identificat pana acum vreo raportare ca fiind falsa, prin urmare avem incredere absoluta in raportarile serverelor de la Yahoo / Microsoft / Google.

Imediat dupa raportarea unui newsletter ca fiind spam, contul respectiv de email intra intr-o zona de "carantina". Pentru noi, aceste raportari de spam sunt un risc in privinta trimiterii de newslettere catre toti ceilalti abonati. In urma raportarilor, daca Yahoo / Google / Microsoft ar considera, intr-o zi, ca suntem o companie care trimite emailuri nesolicitate, ar putea decide sa blocheze trimiterea catre toti abonatii de pe acele servere. Si ar fi afectati zeci de mii de oameni.

Prin urmare, va rugam sa aveti mai multa grija in apasarea butoanelor "SPAM" atunci cand e vorba despre newsletterele noastre.

O zi buna.

Alin Popescu
Multumesc pentru raspuns!
Inteleg acum ceea ce imi explicati, insa tot sunt confuza, intrucat eu sunt sigura ca nu am apasat butonul SPAM. Sunt singurul utilizator caruia i s-a intamplat acest lucru? Ce masuri de protectie ar trebui sa iau?
Va asigur inca o data ca sunt interesata de noutatile de pe site si nu am interes sa provoc nici un fel de probleme.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vrei sa primesti zilnic newslettterul avocatnet.ro? Alin Popescu Alin Popescu Constant, unii abonati ai newsletterului gratuit produs de Avocatnet.ro ne semnaleaza faptul ca se intampla sa primeasca cu intarziere newsletterul, sa il ... (vezi toată discuția)
Nedumerire podgorescu podgorescu Echipa Avocatnet.ro ma anunta ca adresa mea de mail a fost dezabonata, la cererea mea, prin apasarea butonului de dezabonare. Personal, nu imi amintesc sa fi ... (vezi toată discuția)
Dezabonare crengum29 crengum29 Buna ziua! Astazi am primit acest e-mail de informare cum ca am fost dezabonata automat: „Buna ziua, Ca urmare a analizei noastre, adresa de email ... (vezi toată discuția)