Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... proceduri firma
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

proceduri firma

Buna dimineata!

Care sunt procedurile legale care ar trebui urmate pentru ca partile sociale ale unuia dintre asociati din firma sa fie cedate celuilalt asociat? care va ramane asociat unic.
Ce inseamna daca firma va fi inchisa pe 2 ani si 11 luni?
Va multumesc
1. Hotarare AGA, Contract de cesiune in forma autentica, act aditional de modificare acte constitutive societate(contract de societate si statut), inregistrarea la ORC a acestor modificari.
2. Nu stiu la ce va referiti la a doua intrebare!
Cu o hotatare AGA (adunarea generala a asociatilor) pe care il duceti la registrul comertului o data cu actul constitutiv al societatii.

Ii puteti suspenda activitatea societatii timp de 2 ani si 11 luni, fara nicio problema (poate la asta va-ti referit)
A)
1. Hotarare AGA
2. Elaborarea unui contract de cesiune
3. Act constitutiv - actualizat
4. Inregistrare la Registrul Comertului
B)
1.Credc ca va referiti la suspendare de activitate
Completati raspunsurile deja primite, si cu o declaratie din partea viitorului asociat unic ca nu mai detine aceasta calitate in nici o alta societate de pe teritoriul Romaniei.
Da la suspendare ma refer ce implica aceasta? Adica mai platim impozite?
Firma o putem redeschide oricand in aceasta perioada? Etc