Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... acordarea somajului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

acordarea somajului

sunt in cresterea si ingrijirea copilului, firma la care am lucrat este in faliment.
Va rog frumos sa-mi spuneti daca dupa ce implineste copilul 2 ani pot beneficia de ajutorul de somaj
Nu, pentru ca trebuie sa fi contribuit la Fondul de somaj cel putin 12 luni in ultimii doi ani.
CIC nu este considerat stagiu de cotizare?
minodora_sorian a scris:

Nu, pentru ca trebuie sa fi contribuit la Fondul de somaj cel putin 12 luni in ultimii doi ani.

Si atunci de unde stiti ca nu?!:-/ Doar asa, pe ghicite?:hm:
Conditia este adevarata, dar indeplinirea ei va trebui sa o verificati chiar dvs.
Evaluarea generala a indeplinirii conditiei de 12 luni o putea face angajatorul, anterior intrarii in CIC, printr-o adeverinta, dar fiind in faliment, va trebui sa introduceti cererea de somaj si sa probati indeplinirea conditiilor.
Perioada in care fiind in CIC angajatorul nu era in faliment, va suspenda numai CIM, iar la data intrarii in suspendarea activitatiii sau in faliment, CIM inceteaya de drept.
Verificati in concluzie, situatia dvs. concreta.
Succes!
ContSters36411, utilizator
1. Dupa incetarea CCC pana la 2 ani veti beneficia de indemnizatie de somaj daca inainte de intrarea in CCC ati lucrat si cotizat la somaj 12luni.
2. Daca angajatorul este in reorganizarea judiciara sau faliment primiti indemnizatie de somaj chiar daca nu a platit contributiile la somaj.
3. Perioada de CCC nu este stagiu de cotizare la somaj.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
multumesc! Cum probez ca indeplinesc conditiile de acordare a somajului daca angajatorul nu mai poate elibera adeverinta