avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 285 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general 431 sold debitor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

431 sold debitor

In balanta soldul final creditor al lui 431 e -800.In bilant vad ca acum se poate prelua si suma cu minus si scad datoriile,inainte in anii anteriori nu se puteau introduce sume cu minus.Cum e mai corect sa consider soldul final ca fiind debitor si sa am creante mai mari sau sa fie creditor cu minus si sa scada datoriile?
Cel mai recent răspuns: JENIFER , utilizator 17:05, 20 Mai 2010
..este cont de pasiv..ar trebui sa scazi datoriile,insa vezi ca in bilant acestea se considera alte creante si deci cum spune si Cameliaj le aduni la randul 28..asta pentru ca sold creditor in rosu este de fapt sold debitor
Ultima modificare: Miercuri, 19 Mai 2010
Ec.Angelica-Ana Pop , Contabil
Corect este sa respectati formatul bilantului:
sold debitor - creante
sold creditor - datorii
deci in bilant sa trec 431 sold creditor -800?#-o
cred ca asa ar trebui trecut:=431 cu minus.
contul 431 este de pasiv si nu poate avea sold creditor negativ ; daca este asa e o eroare , care in opinia mea trebuie corectata

Alte discuții în legătură

Cont 473 nefertiti_g nefertiti_g Buna ziua, soldul debitor al contului 473 se trece in bilant la creante sau la datorii? multumesc, (vezi toată discuția)
Contributii Serbanstefan21 Serbanstefan21 Buna ziua. Am reglat balanta dupa fisa Anaf si am niste sume care pe care le am inreg in 4482=4316 si acum in balanta am sold debitor - 1000 lei Ce ar ... (vezi toată discuția)
Bilant iunie 2013 conturile 4428d si 4428c Mond Mond Buna ziua ! As dori sa va intreb cum trebuie tratate sumele aflate in sold debitor si creditor la 4428 : - ca diferenta si anume 4428D-4428C>0 la datorii ... (vezi toată discuția)