Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general 431 sold debitor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

431 sold debitor

In balanta soldul final creditor al lui 431 e -800.In bilant vad ca acum se poate prelua si suma cu minus si scad datoriile,inainte in anii anteriori nu se puteau introduce sume cu minus.Cum e mai corect sa consider soldul final ca fiind debitor si sa am creante mai mari sau sa fie creditor cu minus si sa scada datoriile?
..este cont de pasiv..ar trebui sa scazi datoriile,insa vezi ca in bilant acestea se considera alte creante si deci cum spune si Cameliaj le aduni la randul 28..asta pentru ca sold creditor in rosu este de fapt sold debitor
Ec.Angelica-Ana Pop , Contabil
Corect este sa respectati formatul bilantului:
sold debitor - creante
sold creditor - datorii
deci in bilant sa trec 431 sold creditor -800?#-o
cred ca asa ar trebui trecut:=431 cu minus.
contul 431 este de pasiv si nu poate avea sold creditor negativ ; daca este asa e o eroare , care in opinia mea trebuie corectata