Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... accident
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

accident

Am suferit un accident cum numai in Romania se poate intampla. In timp ce ma aflam in tren in vagonul cuseta,a cazut patul de deasupra peste mine cauzandu-mi rani ce au necesitat interventia medicilor,cu salvare,tot tacamul.Am inteles ca se poate da in judecata CFR-ul in civil (actiune in pretentii).Trebuie sa platesc o taxa in functie de suma pe care o voi cere drept despagubire pentru vatamari?
multumesc mult pentru raspunsuri.
taxa pe care ar trebui sa o platesc cam la ce valoare se ridica?
Pentru a sti cuantumul taxei de timbru trebuie sa stiti care este valoarea pretentiilor solicitate.