Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONVENTI CIVILA PE CODUL CIVIL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONVENTI CIVILA PE CODUL CIVIL

Mai sunt valabile conventiile civile dupa data de 1 aprilie 2010 ?
Pe ce perioada se pot face ?
Pentru promoteri, ospatari la evenimente se pot face conventii civile ?
Conventia civila este actul incheiat intre doua subiecte de drept, aflate pe pozitii diferite, respectiv intre o persoana juridica si o persoana fizica. In temeiul acestei conventii, persoana juridica, respectiv beneficiarul va plati prestatorului, persoanei fizice contravaloarea serviciilor prestate +16%.
Conventia civila se incheie pe perioada prestarii serviciilor; comporta acelasi calitati intocmai ca cele ale unui contract.
Contractul de prestari servicii pe care il incheiati cu persoana autorizata nu se fundamenteaza pe Codul muncii, ci pe principiile legislatiei civile, antrenand dupa caz, raspunderea civila contractuala a acesteia.
Asadar , singura posibilitate ramasa de incheiere a unui contract civil de prestari servicii este data de Codul civil, insa nu pentru activitati regulate, ci de regula, pentru o prestatie unica, determinata.
Contribuabilii care obţin venituri din convenţii civile pot opta î­n­tre impozitarea veniturilor din acti­vităţi independente (potrivit art. 52, lit. d, Cod Fiscal) sau impozitarea veniturilor obţinute din alte surse (art. 78, lit. e, Cod Fiscal).
Opţiunea de impunere a venitului brut se exercită în scris, în mo­mentul încheierii fiecărui raport juridic/contract şi este aplicabilă ve­niturilor realizate ca urmare a activi­tăţii desfăşurate pe baza acestuia.